Turimai gėlių dėžei prireikė poros, o kito dėžių dauginimo būdo, kaip pasidaryti pačiam, aš nežinau. Pasitaikius progai ir turint tinkamas medžiagas, ėmiausi darbo. Korpusui prireikė 2 cm storio, 24 cm pločio ir 220 cm ilgio lentos ir dar 87 cm ilgio ir 10 cm pločio lentos dėžės dugnui. Nusprendžiau, kad šį sykį pakeisiu konstrukciją ir dėžę padarysiu kregždės uodegos sujungimų ir pleištų pagalba. Taip sunerta dėžė atrodys patraukliai ir archaiškai. Didžioji darbų dalis atlikta rankiniais įrankiais. Visus naujai daromus darbus pirma suprojektuoju su Sketchup programa. Tai sutaupo laiką, norint pakartoti darbą, o ir pasidalinti brėžiniais, su norinčiais jos gauti, yra paprasčiau.
Sketchup programa sukurtą 3D modelį galite apžiūrėti iš visų pusių. Pelės, paspaudus kairį klavišą, galite jį vartyti 360º laipsnių kampu aplink visas ašys. Modelį galite atsisiųsti iš svetainės, paspaudę ant 3DWarehouse logotipo, esančio dešiniajame kampe.
Pirma, paruošiau dviejų nugarėlių ruošinius ir rankiniu pjūklu išpjoviau arką, taip išryškindamas dėžės kojas. Pažymėjau rankenų vietas, busimų rankenų galuose išgręžiau 25 mm kiaurymes ir rankinių siaurapjūkliu išpjoviau likučius. Atėjo eilė nužymėti ir išpjauti nugarėlių šonuose dygius. Brėžtuvu pažymėjau busimų dygių ir lizdų gylius.
Slankmačių nustačiau 15° kampą (nuotraukoje pažymėta 75° kita stačio kampo dalis) ir malka sužymėjau dygius. Jos dariau gana plačius maždaug 55 mm, po du kiekviename šone. Išpjoviau rankinių pjūklu ir išmušiau kaltu.
Nuotraukoje gerai matyti, kad dygių pagrindas lygiagretus medienos plaušui, tai yra jų silpna vieta, kuri vėliau ir pavedė. Vienas dygis montavimo metų nulūžo. Bet tai ne bėda, juk staliai moka naudotis plaktukų ir vinimis! Pažymėjau ir kaltu iškaliau kiaurymes, pro kurias kyšuos dugno galai. Arkas ir rankenų kiaurymes apdorojau dilde, kad suapvalinčiau pjūvių kraštus.
Svarbu!
Nugarėles reikėtu gaminti iš suklijuotų skydų, kad medienos plaušas būtu išdėstytas ne išilgai nugarėlės kaip nuotraukoje, o skersai nugarėlės ilgio.
Dėžės sienelių galuose išpjoviau kitas kregždės uodegos sujungimo puses (lizdus). Kadangi šį darbą atlikau vienas, o jis reikalauja kruopštumo ir abiejų rankų, paveiksluoti proceso nepavyko. Dėl to artimiausiu metu padarysiu video pamoką apie tai, kaip nužymėti ir išpjauti tokio tipo sujungimus. Nuotraukoje viršutinė detalė yra dugnas. Jo galuose išpjoviau 7 cm ilgio dygius, juose išmušiau kiaurymes pleištams, palikdamas 3 cm atstumą nuo dygio galo iki angos. Taip palikdamas pakankamą stiprumo atsargą, kad pleištai nesuskaldytu dugno galų. Liko maloniausias darbas — išpjauti dekoratyvinį raštą.
Kad palengvinčiau sau darbą, pirma pragręžiau kiekvienoje „gėlėje“ angą ir rankiniu siaurapjūkliu pašalinau medienos likučius. Dilde palyginau, išvaliau ir suapvalinau pjūvių kraštus. Kadangi dėžė turi atrodyti šiek tiek brutaliai, tad šlifuodamas ruošinius nepersistengiau.
Iš atliekų pagaminau dugno kiaurymių plotį atitinkančius 1 cm storio pleištus, jais sutvirtinau naujai „iškeptą“ gėlių dėžę. Taip be klijų ir „beveik be vinių“ pagaminau dėže gėlėms.
Jau ne už kalnų pavasaris, gėlių dėžė bus nudažyta samanų spalva. Jau greitai, visai greitai, joje ras savo vieta pavasario gėlės.
P.S. Žadėtos gėlės 🙂
Su pagarba Vitalijus Ramelis