Apie tai kam reikalingas šis matavimo-žymėjimo įrankis trumpai aprašiau čia. Kaip pavyzdį paėmiau mano turimą, dar senelio pagamintą, brėžtuvą. Panaršius internetą ne daug radau tokio tipo brėžtuvų, bet mane žavi jo konstrukcijos paprastumas ir naudojimo efektyvumas.
Apmatavau įrankį ir sukūriau 3D modelį. Sketchup programa sukurtą 3D modelį galite apžiūrėti iš visų pusių. Pelės pagalba, paspaudus kairį klavišą, galite jį vartyti 360º laipsnių kampu aplink visas ašys. Modelį galite atsisiųsti iš svetainės, paspaudę ant 3DWarehouse logotipo, esančio dešiniajame kampe.
Parinkau tinkamą ąžuolo medienos gabaliuką, kad gręžiant skyles korpusas netrūktu. Pageidautina, kad medienos plaušas nebūtu įstrižas korpuso ilgiui. Išpjoviau rankiniu pjūklu korpusą.
Galiniu obliumi ant lyginimo lentos korpuso ruošinį padariau taisyklingo stačiakampio formos. Kaip apdirbti ruošinio galus galite pažiūrėti čia
Sužymėjau kiaurymių vietas ir gręžtuvu išgręžiau 8 mm kiaurymes. Jas gręžiau iš abiejų pusių, taip ne tik buvo apsaugotos jų kraštai nuo atplaišų, grąžtui pasiekus priešinga pusę, bet ir sumažino galimą netikslumą gręžiant. Kiaurymės bus stačiakampės formos 10 x 10 mm ir skirtos žymėjimo kreipiančiosioms įstatyti.
Pirma išmušiau 10 mm pločio kaltu kiaurymes. Stengkites, kad kiaurymės būtu kvadrato formos. Jas to pačiu kaltu išvaliau, valant jos kiek padidėjo, bet tai nėra bėda, nes kreipiančiąsias išpjausiu vėliau ir priderinsiu prie kiaurymių
Nužymėjau ir išgręžiau 8 mm kiaurymes ant korpuso šono būsimai pleišto angai. Gręžiau kaip ir kiaurymes kreipiančiosioms, iš abiejų pusių, kiek atitraukęs grąžtą nuo pleišto angos kraštų, kad grąžtas nekliudytu kreipiančiųjų kiaurymes.
Paruošiau trumpus tašelius, kurios įstačiau į kreipiančiųjų kiaurymes , jie turi apsaugoti kiaurymių sieneles nuo skeldėjimo, kalant pleišto angą.
Pleišto angą iškaliau 10 ir 25 mm kaltais paeiliui iš abiejų pusių.
Išpjoviau ruošinius kreipiančiosioms, maždaug 12 mm x 12 mm x 200 mm didžio. Obliumi išlyginau ir nuobliavau medienos perteklių, taip priderinau kiekvieną ruošinį prie konkrečios kiaurymės. Kreipiančiosios kiaurymėje neturi laisvumo, bet slysta pakankamai lengvai, be didesniu pastangų.
Parinkau 1 mm storio vinys, nukandau replėmis galus, kad jos būtu bukos. Taip paruošta vinis sunkiau kalama, bet ji neskelia medienos. Maždaug 15 mm atstumu nuo galo įkaliau po vinį į kiekvieną kreipiančiąją, jas pagalandau dilde, kad lengviau brėžtu medieną.
Pleištą pagaminau iš 10 mm storio ir tinkamo dydžio medienos gabaliuko, kaltu suformavau ant briaunų nuožulnas. Korpuso kampus suapvalinau juostiniu šlifuokliu. Švitriniu popieriumi #220 grūdėtumo nušveičiau detales ir patikrinau kaip pleištas fiksuoja kreipiančiąsias. Paderinau pleišto kampus, kad jis stangriau prispaustu kreipiančiąsias ir surinkau brėžtuvą.
Taip paprastai, neskubėdamas per kelias valandas padariau pamainą senelio brėžtuvui. Daug dirbdamas, jis užsitarnavo garbingą poilsį. Dabar laikas naujam įrankiui tęsti jo pradėtą darbą ir nuo žmogaus rankų įgauti tą nepakartojamą šiltą spalvą…
Linkiu ir jums, brangūs skaitytojai, patirti tą džiaugsmą — savo rankomis pasigaminti įrankį.
Su pagarba Vitalijus Ramelis